Společně tvoříme
originály

PŘEHRÁT VIDEO

Aukční lahve Pilsner Urquell pro Centrum Paraple

Charitativní projekt Aukční lahve pro Centrum Paraple pořádá Pilsner Urquell už od roku 2012. Výtěžek z aukce každoročně putuje Centru Paraple, které i díky Aukčním lahvím Pilsner Urquell může zlepšovat a rozšiřovat služby pro lidi s poškozením míchy. Dosud dražby Aukčních lahví vynesly 11 milionů korun.

Letošní charitativní dražbu uměleckých pivních lahví můžete sledovat nebo se do ní zapojit 10. prosince 2020 na serveru Mall.tv.

Společně tvoříme originály

Vzájemná spolupráce, pomoc a ohleduplnost lidí se stala symbolem letošního roku, a proto se i realizace projektu aukčních lahví odehrává v tomto duchu. Pro vytvoření letošních aukčních lahví oslovil Pilsner Urquell Michala Froňka spoluzakladatele designérského studia Olgoj Chorchoj. Ten si při návrhu aukčních lahví inspiroval hodnotami, které stály u zrodu plzeňského ležáku a jsou velmi aktuální i v této době. Designér lahví letošního devátého ročníku Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj se inspiroval vznikem piva Pilsner Urquell, kdy na jeho počátku stála dohoda a spolupráce plzeňských právovárečníků a které je společným dílem zkušeného sládka, ale i mistrů sladovnických, chmelařů, bednářů a zástupců dalších řemesel. Stejně tak je podoba letošních lahví výsledkem spojení zkušeností a mistrovství špičkových odborníků nejrůznějších profesí.

Autoři návrhu

Ke spolupráci si Michal Froněk přizval sklářské mistry Milana Mana a Vlastimila Loušu, a také brusiče Milana Tůmu ze světoznámé sklárny Moser. Na uměleckých zátkách lahví pak pracoval s manufakturou Bohematic zabývající se precizní malosériovou výrobou hodinek, konkrétně s konstruktérem Petrem Dresslerem a hodinářským mistrem Lukášem Ešnerem. Jednotlivé lahve budou nakonec zabaleny do dřevěných pouzder, ručně vyrobených mistry bednáři plzeňského pivovaru. Mottem letošních aukčních lahví je totiž „spolupráce“, která je klíčovou podmínkou úspěchu, ať už  se jedná o výrobu piva, designových předmětů nebo řešení nenadálých situací, které nás potkávají.

Aukční lahve jsou oslavou vzájemné solidarity

Unikátní plochý brus, provedený mistry brusiči, umožňuje vzájemné designové propojení všech lahví do jednoho celku a je proto symbolem spojení individualit pro společnou věc. Deset unikátních lahví společně objímá jedenáctou, určenou pro Centrum Paraple.

Současné úspěchy Pilsner Urquell reprezentují mechanické zátky manufaktury Bohematic, kterými jsou všechny lahve korunovány. Každá zátka je unikátní, na svém vrcholu zdobená rytinou zdůrazněnou speciální barvou, která i ve tmě zvýrazňuje spojení tradičního s moderním. Zároveň je prvkem, který od sebe jednotlivé lahve odlišuje. Tak jako Pilsner Urquell jsou i letošní lahve ukázkou spojení originálních řešení, nejmodernějších technologií a řemeslné dokonalosti s tím nejlepším z let minulých.

Čirý křišťál, ze kterého jsou letošní lahve vyrobeny, dává dokonale vyniknout barvě piva. Práce s tímto ušlechtilým materiálem není jednoduchá, vyžaduje naprostou přesnost a řemeslnou zručnost. Křišťál je symbolem trpělivosti a moudrosti, vlastností, které rovněž stojí za světovým úspěchem plzeňského piva.

Nápis Pilsner Urquell i jeho pečeť jsou, stejně jako upínací spona kovového mechanického uzávěru na lahvích, zlacené 24karátkovým zlatem. Odkazují ke zlatavé barvě první várky plzeňského ležáku, kterou v roce 1842 z českých surovin uvařil sládek Josef Groll. Promyšlená kombinace lesklého a matného zlata symbolizuje prémiovost, důraz na detail a dokonalost. Zlato je ale také symbolem bohatství a životodárné síly slunce. Letošní kolekce aukčních lahví tak ztělesňuje naději. Připomíná, že i když nebe občas zahalí bouřkové mraky, slunce nakonec přece jen vyjde. Třeba i díky pomoci ostatních.

Jedenáctá lahev

V letošním roce bylo mimořádně vyrobeno jedenáct lahví, které jsou symbolicky propojeny, takže společně vytváří jeden celek. V něm má každá láhev svou roli. Jedenáctá je o něco větší, stojí uprostřed a je objímaná deseti lahvemi, určenými pro letošní aukci. Ta jedenáctá se stane symbolem podzimní sbírky veřejnosti na portále HitHit. Pokud se podaří nashromáždit potřebné prostředky v této sbírce, bude vybraná částka společně s jedenáctou lahví slavnostně předána Centru Paraple. Podobně jako myšlenka letošního projektu Aukčních lahví se sbírka ponese v duchu spolupráce a spojení sil. Z toho důvodu se Centrum Paraple společně s Pilsner Urquell spojilo s dalšími partnery projektu a připravilo si pro veřejnost unikátní dárky a exkluzivní zážitky, které pomáhají.

Do sbírky na serveru HitHit se může veřejnost zapojit symbolicky od 11. 11., kdy bude veřejná sbírka na Centrum Paraple spuštěna. Sbírka bude ukončena po 30 dnech a pokud se cílová částka vybere, bude jedenáctá lahev předána společně s finanční podporou.