Z GENERACE NA GENERACI SI PŘEDÁVAJÍ PŮVODNÍ RECEPTU

NAŠI SLÁDCI

 • Jejich posláním je chránit naše dědictví.

  PRVNÍ SPODNĚ KVAŠENÝ LEŽÁK NA SVĚTĚ

  Sládek Josef Groll uvařil v říjnu roku 1842 první spodně kvašený ležák na světě. Jeho průlomovou recepturu si naši sládci předávají z generace na generaci už více než 170 let. Jen díky nim se nám tak podařilo zachovat jedinečnou chuť piva Pilsner Urquell, která se stala inspirací více než 70 % piv po celém světě.

 • Ten pravý originál ale je a zůstane jen jeden. Připijme si na naše sládky, kterým za to vděčíme.

VÝZNAMNÍ SLÁDCI PILSNER URQUELL

 • Josef Groll

  1842 - 1845

  V říjnu roku 1842 zkombinoval proces spodního kvašení a jedinečné domácí suroviny. Výsledkem byl zcela nový druh piva, který během pouhých několika desetiletí dobyl svět.

 • Jakub Blöchl

  1850 - 1879

  Během svého působení dokázal výrazně zmodernizovat vybavení a zvýšit kapacitu výroby. Pivovaru tak na dlouhá léta zajistil období růstu a prosperity.

 • Josef Binder

  1879 - 1900

  Posunul pivovar do nového století, když do něj nechal zavést elektrické světlo a vytápění. Byl znám jako přísný, ale spravedlivý člověk, který pomohl vychovat celou generaci úspěšných českých sládků.

 • Jan Šebelík

  1929 - 1946

  Do našeho pivovaru nastoupil jako sládek, podřízený Adolfu Bayerovi. Do funkce vrchního sládka byl povýšen v roce 1929 a úspěšně se mu podařilo udržet provoz pivovaru i během válečných let.

 • Jiří Heller

  1965 - 1976

  Jako syn pivovarského dělníka měl Jiří Heller lásku k pivu v krvi od narození. Do našeho pivovaru nastoupil v roce 1959 jako vedoucí výroby a po šesti letech se stal vrchním sládkem. Byl jím celých jedenáct let.

 • Josef Schejbal

  1976 - 1986

  Na rozdíl od svého předchůdce nebyl Josef Schejbal jako syn horníka pro kariéru v pivovarnictví předurčen. Vyučil se však sladovníkem a v roce 1949 nastoupil do našeho pivovaru, kde se vypracoval na vrchního sládka.

 • Václav Berka ml.

  2005 - současnost

  Pro práci s plzeňským pivem se narodil. Pokračuje v  tradici  jako třetí  generace  sládků stejného jména. Vrchním sládkem se stal v roce 1994 a do současnosti  se stará o kvalitu nejznámějšího českého ležáku Pilsner Urquell,  piva,  které  dalo vzniknout dnes nejrozšířenější kategorii  spodně kvašených piv.